BİLGİ SAYAMIYORUM beta

Oyun mouse'u alırken nelere dikkat etmeliyim?

0

İş bilgisayar oyunları konusuna gelince fare konusu gereğinden fazla önem kazanabiliyor, standart bir bilgisayar parçası olmaktan öte oyun ile aranızdaki en önemli iletişim aracı olabiliyor. Peki oyun mouse'larını diğerlerinden farklı yapan ne? Oyun için mouse alırken nelere dikkat etmeliyim? İşte cevapları:

Yüksek hassasiyet seviyesi (sensitivity):

Hassasiyet seviyesinin diğer bir adı da DPI'dır. Ne kadar yüksek DPI o kadar iyi anlamına gelir fakat bir yere kadar. Yüksek hassasiyet (DPI) demek mouse imleci hareket ettirmek için ne kadar az çaba sarfetmemiz anlamına gelmektedir. Fakat çok yüksek hassasiyet seviyeleri (5000 DPI ve üzeri) gibi mouseları kullanabilmek için ciddi anlamda sabit bir el hareketine sabit olmanız gerekmektedir.

Ayarlanabilir hassasiyet :

Yüksek hassasiyetli mouse'larda mouse üzerinden elinizi kaldırmadan hassasiyeti ayarlayabilmeniz önemli bir opsiyondur. Bazı fareler mouse'un üzerinde ya da belli bir klavye kombinasyonuyla bu hassasiyeti kolay bir şekilde yükseltip alçaltmanızı sağlayacak fonksiyonlara sahip olabilirler. Böylece standart programları kullanırken düşük hassasiyete ayarlayabilirken oyuna geçtiğinizde bir tuşla yükseltebilmeniz mümkün olmaktadır.

Programlanabilir tuşlar :

Bazı mouse'lar üzerindeki tuşları farklı fonksiyonlara/işlemlere programlamanızı sağlayabilirler. Özellikle oyunlarda bu programlanabilir tuşlar çok daha fazla önem kazanmaktadır. Örneğin bir FPS(First Person Shooter) oyununda silahınızın şarjörünü doldurmak için mouse'unuzun yanındaki bir tuşu kullanabilirsiniz

Işık : 

Bu daha çok göz zevkine hitap eden bir özelliktir. Bazı mouselar duruma göre ışığının rengini değiştirebilir, ya da yanıp sönerek oyun içindeki bir duruma karşılık gelen şeyleri gösterebilirler.

Ayarlanabilir Ağırlık :

Bazı oyunculara hafif mouse'lar daha rahat gelirken bazılarına ise ağır mouse'lar daha rahat gelebilir. Bu ağırlığı kişiye göre modifiye edebilmek oyun mouse'ları arasında gerçekten önemli bir yere sahiptir.

Mouse'un Büyüklüğü/Şekli :

Mouse'u tutuş şekliniz, kavrayabilmeniz her şeyden öte oyun oynarken büyük bir önem taşımaktadır. Böylece mouse kontrolünüzü maksimum seviyede tutarak oyunlardaki başarınızı, yeteneğinizi maksimum seviyeye yükseltebilirsiniz.

BENZER 7

Kimse etkileşime girmemiş

ETİKETLER