Ağ yazıcısı (network printer) nasıl tanıtılır?

Ağda kullanılmak üzere yazıcı (network printer) sisteme nasıl tanıtılır?

42394 gösterim NETWORK

Ağ yazıcınızın ethernet kablosunu takın. Yazıcınızın kendi menüsünde Ağ -> Ağ Tanıma -> TCP/IPv4 DHCP seçin. Bu işlemden sonra kendisi ağda boş olan bir ip'i alacaktır. Hangi ip'i aldığını öğrenmek için gene Ağ -> Ağ Bilgilerini Yazdır seçeneğini seçiyorsunuz ve ağ bilgilerini içeren bir çıktı yazıdırır. Eğer sizin kullandığınız ağ yazıcının menüsü bu şekilde değil ise kullanma kılavuzunu indirip, incelemeniz gerekmektedir.

Çıktı aldığınız kağıt da aldığı ip adresini görebilirsiniz. Örnek olarak benim ağa tanıtmaya çalıştığım Xerox 3220 ağ yazıcısı 192.128.1.26 ip almış. Bu ip browser'ınızın adres çubuğuna yazıyorsunuz. Aşağıda görüdüğünüz gibi karşınıza yazıcınızın özelliklerini gösteren bir sayfa geliyorsa ağ tarafındn tanınmış demektedir. 

ağda yazıcı

Şimdi sıra yazıcıyı bilgisyarınıza tanıtmaya geldi. 

1 ) Denetim Masası-> Yazıcı ve Faks -> Yazıcı Ekle seçiyoruz.

 yazıcı kurulumu 

2) İleri tuşuna basıyoruz.Aşağıdaki gibi " Ağ yazıcısı veya başka bilgisayara bağlı bir yazıcı" seçiyoruz.İleri tıklıyoruz.

  network printer driver  

3 ) İkinci seçeneği seçip http://ip adresi/ yazıyoruz. İleri tıklıyoruz.

  yazıcı belirlemek

4) Windows da tanımlı yazıcı driver'larının listesi gelecektir. Eğer sizin yazıcınız bu listede yok ise Disketi Var seçeneğinden yolunu belirtiniz.

yazıcı ekleme sihirbazı

5) Son tıkladığınız da sisteminize ağ yazıcınız tanınmış olacaktır. İsterseniz test sayfasını kullanarak çıktı alın.

yazıcı ekleme kurulum

Tuğba Sabaz

Bilgisayar Mühendisi - Beykent Üniversitesi

at Facebook Dec 03, 2011